Centrum Nauki Kopernik w Jasionce

Szkołę Podstawową w Jasionce, 11 października 2023r., odwiedziła mobilna wystawa Centrum Nauki Kopernik z Warszawy.

„O matmo!” to projekt, który realizowany był w ramach programu Nauka dla Ciebie. Składał się on z 19 interaktywnych eksponatów, które pokazały, jak fascynującą przygodą jest matematyka, zachęcały do jej dalszego samodzielnego poznawania oraz skłaniały do refleksji nad tym, gdzie w otaczającym świecie możemy ją odnaleźć. Przygodę z królową nauk mieli okazję przeżyć nie tylko uczniowie, ale również mieszkańcy, którzy mieli możliwość odwiedzić wystawę.

Eksponaty charakteryzowały się dużym zróżnicowaniem. Niektóre wymagały skupienia i mogła z nich korzystać tylko jedna osoba, przy innych można było eksperymentować w kilka osób. Dzięki realizacji projektu  uczniowie dowiedzieli się między innymi jak odszyfrować szyfr Cezara czy też rozwiązać poprawnie sznurkografy. Potrafić „spacerować z funkcją”, zauważyć ukryte obrazy oraz ułożyć parkietaże.

Justyna Jabłecka-Mrozek

2023-10-25