- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Dziedzictwo wołoskie na terenie gminy Dukla
Co zostało w dzisiejszych czasach?
Miłośnicy Dziedzictwa Wołoskiego, stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi karpackich „Sioło Beskidu” oraz Stowarzyszenie „Karpatka” 17 listopada br. zorganizowali Warsztaty: Dziedzictwo Wołoskie na terenie gminy Dukla - Co zostało w dzisiejszych czasach?
Młodzież ze szkoły podstawowej w Tylawie została zaproszona do Mszany na dzień wykładów oraz zajęć praktycznych związanych z dziedzictwem wołoskim oraz Szlakiem Kultury Wołoskiej.
Podczas prezentacji o tradycjach górskich w naszej gminie, młodzież poznała historię osadnictwa wołoskiego. Rozmawiano o kuchni tradycyjnej, o architekturze, religiach na naszych terenach. Jednym z istotnych elementów poruszanych podczas wykładów było podtrzymywanie tradycji (rękodzieło, rzemiosło i kultura).
Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na praktykę. Odpowiednio przebrana grupa zeszła do zakładu serowarskiego FIGA i tam, własnoręcznie przy pomocy serowarów, wykonała kilkanaście serów łemkowskich. Była to bardzo atrakcyjna forma poznania materialnej tradycji lokalnej oraz nauka przez zabawę. Sądząc z zadowolonych min spodobała się taka forma poznawania.
Po zakończonych zajęciach praktycznych wszyscy zgłodnieli. Poczęstunek składający się tradycyjnych potraw był nagrodą dla wytrwałych młodych ludzi. Fuczki czyli placki z kapustą kiszoną były zaskoczeniem. Liczymy, że takie inicjatywy będą jeszcze realizowane dla mieszkańców naszej gminy.
Wydarzenie było realizacją Karpackiej Inicjatywy Lokalnej współfinansowanej ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030” za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.
Wawrzyniec Maziejuk